Piernik Ćwierczakiewiczowej

Dla poszukujących ciekawego przepisu na piernik, lub pierniczki świąteczne, polecamy tradycyjny przepis na Toruński piernik niezawodny.
Co prawda, potrzeba doń nieco trudniejszych do kupienia składników, jak mąka żytnia, czy anyż, ale wysiłek ich zdobycia opłaci się z pewnością.

3 funty (1,2 kg) czystego miodu półkwaterek (0,5 szklanki) wody gotować długo, aż do zrumienienia, z łyżką od kawy skórki pomarańczowej, łyżeczką goździków tłuczonych i dwoma łyżeczkami małymi na wpół utłuczonego anyżu.

Następnie zaparzyć tym miodem dwie kwarty (1 kg) mąki żytniej mocno ogrzanej i przesianej. To wszystko dobrze wyrobić warząchwią, aby nie było grudek mąki. Wbić w gorące ciasto 4 całe jajka, wymieszać dobrze i zastudzić w zimnym miejscu.

Dodać potem 4 łuty (50 g) potażu z kieliszkiem spirytusu z jednym żółtkiem, wymieszać to ciasto raz jeszcze, wyrobić dobrze, dodać migdałów grubo krajanych, skórki pomarańczowej grubo smażonej i drobno posiekanej według gustu.

Wyrobić i kłaść na cal grubo, na blachę wywoskowaną. Jajkiem posmarować, ubrać całymi migdałami, cykatą itp. i piec w piecu tak gorącym jak na bułki około 45 minut. Piernik taki daje się długo zachować – jest wilgotny, kruchy, na podobieństwo dawnych toruńskich.

Gotowanie przypraw w miodzie powoduje uwalnianie olejków eterycznych, a zrumieniony miód daje piernikom piękny kolor.
W podanym przepisie ciasto ma konsystencję na placek do formy, jeśli chcemy upiec pierniczki choinkowe, musimy dodać więcej mąki. Koniecznie żytniej.
Warto zrobić ciasto dokładnie wg tego starego przepisu. Jego smak zadziwia, a  szczególnie anyżkowa nuta pozostała po gotowaniu w miodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *