Czym różnią się pierniki świąteczne od innych pierników?

W świadomości wielu osób pierniki kojarzą się głównie ze świętami Bożego Narodzenia. Wtedy pierniki piecze się w większości polskich domów. Jednak to słodkie pieczywo nie jest przypisane tradycją tylko do tych świąt tak jak mazurek do Wielkanocy.

Czego w takim razie szukają osoby wpisujące w wyszukiwarkę hasło „pierniki świąteczne” , bądź „pierniki na choinkę”?

Na pewno nie chodzi im o ciasto na miodzie przekładane powidłami, a o pierniczki, czyli ozdoby w różnych kształtach związanych tematycznie ze świętami, które mają upiększyć choinkowe drzewko. Tradycyjnie to choinka, gwiazdka, gwiazda betlejemska, Mikołaj i aniołek.

Te pierniczki w odczuciu większości powinny być zdobione na biało. Biel kojarzy się ze śniegiem i czystością. Takie pierniki są piękne elegancką prostotą. Jeśli pierniki wykonywane są w domu, najczęściej po Świętach lub już w ich trakcie są zjadane. Nasze piernikowe ozdoby mogą służyć przez kilka sezonów świątecznych, o ile będą właściwie przechowywane.

O ile pierniczki kilkucentymetrowe mogą długo wisieć i cieszyć oczy i nic się z nimi nie dzieje, o tyle duże, kilkunastocentymetrowe pierniki pod własnym ciężarem odłamują się i niszczą. Dlatego my do zawieszania na choince proponujemy mniejsze kształty.

Zaiste, piękne wygląda choinka ozdobiona piernikami lukrowanymi na biało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *