Przepis na lukier do zdobienia pierników

1 białko
1 cytryna
2 lub więcej szklanki pudru

Ubić mikserem białko na pianę razem z cukrem pudrem, 1/4 łyżeczki soku z cytryny. Po 2-3 minutach, gdy piana będzie już sztywna wyjmujemy mikser i rozkładamy lukier do miseczek, aby zrobić rożne kolory. Lukier jest dobry, jeśli nie opada po wyjęciu miksera. Zazwyczaj białego potrzeba najwięcej. Nie zawsze ma się pod ręką barwniki, ale pierniczki polukrowane tylko białym lukrem są piękne i wyglądają świątecznie.

4 thoughts on “Przepis na lukier do zdobienia pierników

 1. Jest kilka sposobów: strzykawka lekarska (oczywiście bez igły!), gotowe aplikatory (do kupienia w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego) lub końcówki nakładane na tuby z lukrem gotowym.
  Kluczowa jest wprawa czyli ćwiczenie. Niestety, umiejętności rysowania czy malowania nie na wiele się przydają, trzeba układać rękę do całkiem nowego ruchu.

 2. Mam pytanie-czy jest jakiś sposób na to aby lukrowe wzorki tak łatwo się nie wykruszały? Może należy pierniczki czymś wcześniej posmarować ?Ja niestety mam przykre doświadczenie w tej kwestii. Strzykawka była dla mnie niezbyt wygodna bo jednocześnie trzeba było trzymać i pchać tłok a z drugiej strony zapanować nad wzorem i jego grubością. Tuby też się nie sprawdziły gdyż końcówki miały zbyt duże otworki. Zwykle kończyło się na tym że kupowałam pisaki cukrowe ale wiadomo-są dość drogie.
  Proszę o podpowiedź
  Ula

 3. Nie każde ciasto nadaje się do zdobienia lukrem, a już na pewno piernik nie może być oprószony mąką.
  Tradycyjnym narzędziem do zdobienia pierników umożliwiającym osiąganie precyzyjnych wzorów jest „kornutek” wykonany ze zwiniętego pergaminu. Narzędzie jest jednak kwestią drugorzędną: wszystko zalezy od wprawy, czyli „ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć”…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *